Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz


  Dnešní datum: 23. 04. 2024     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Rozšířené vyhledávání | PŘIHLÁŠENÍ  
ORGANIZACE
Výbor pobočky
Členství v klubu
Členské příspěvky

JAK NA TO?
Krycí pes
Chovná fena
Chovatelská stanice
Podmínky chovnosti
Vývozní PP
Administrativní poplatky
Vyšetření DKK
Vyšetření očí
Přiznání šampionátů

CHOVATELSTVÍ
Zprávy o chovu
Svody dorostu
Bonitace
Narozené vrhy
Krycí psi
Chovatelské stanice

VÝSTAVY
Výsledky výstav pobočky
Výsledky ostatních výstav

Propozice OKV 2.3.2024
Přihláška OKV 2.3.2024

VÝCVIK
Výsledky našich členů

FOTOGALERIE
Galerie
Fotoreportáže z akcí

Majitel chovné feny
Vydáno dne 03. 02. 2009 (3492 přečtení)

Mgr. Dana Havlová, OPCH

Máte chovnou fenku knírače a rozhodli jste se, že si pořídíte štěňátka

Máte chovnou fenku knírače a rozhodli jste se, že si pořídíte štěňátka?

Protože vedle péče o štěňátka Vás čeká ještě několik kroků ryze administrativních, které však k věci také patří, ráda bych Vám shrnula, co asi byste měli zařídit a jak postupovat.

 

Začnu chovatelskou stanicí.

Ta dnes již musí být mezinárodně chráněná, tedy registrovaná, aby její název byl celosvětově unikátní. O  její název písemně zažádáte na ČMKU,  Jankovcova 53, 170 00, Praha 7.

Z ČMKU Vám zašlou příslušný formulář. V něm uvedete 6 Vámi navrhovaných názvů. Tyto názvy pracovníci ČMKU prověří nejprve v našem, českém, registru chovatelských stanic, vyberou jeden, který u nás ještě neexistuje, a pošlou ho do Belgie na FCI k mezinárodní registraci. Tam název prověří "celosvětově" a pošlou zpět na ČMKU, která vystaví certifikát o přiznání názvu ch. stanice a ten Vám zašle na dobírku za 1.500,-Kč + poštovné. Celá "akce" trvá cca 3 měsíce. V případě, že v době narození štěňátek ještě není název přiznaný, uvede se do dokladů k zápisu vrhu, že chovatelská stanice je v řízení. Průkazy původu štěňátek potom Plemenná kniha vystaví až na základě názvu stanice. Samozřejmě je ale lepší zažádat si včas a mít název již přiznaný.

 

A nyní postup při krytí.

Asi 6 týdnů před očekávaným háráním (samozřejmě lze i s větším předstihem) požádáte Vašeho poradce chovu o vystavení krycího listu. K žádosti připojíte kopii průkazu původu, kopii bonitační karty, výstavního posudku a certifikátu o přiznání ch. stanice. Majitel fenky má právo si jednoho ze tří partnerů vybrat sám, v tom případě je poradce chovu povinen mu tohoto pejska na krycí list napsat. Pokud si majitel fenečky žádného psa předem sám nevytipuje, navrhne mu poradce chovu tři krycí psy dle svého uvážení (na základě exteriérových kvalit, krevního vedení a podobně). Ty uvede na krycím listu spolu s adresami jejich majitelů. Majitel fenky si potom jednoho z nich vybere (lze samozřejmě kontaktovat např. všechny majitele a dle jejich podmínek a Vašeho uvážení vybírat). Je dobré včas zkontaktovat majitele psa, seznámit ho s jeho volbou a předběžným termínem krytí a požádat o sdělení podmínek krytí. Vyhneme se tím situaci, že v době hárání bude např. na dovolené či jinde mimo bydliště.

Vystavení krycího listu stojí 50,-Kč, za expresní vystavení (do 3 dnů) zaplatíte 100,-Kč.

Až nadejde den "D", vyrazíte s fenkou za ženichem. Krycí list musíte mít s sebou. Po nakrytí majitelé psa i fenky vyplní přední část krycího listu, kam se vepisují údaje o fence a o konkrétním partnerovi, kterým byla nakryta.

Je dobré sepsat o podmínkách úhrady za krytí písemnou smlouvu. Předejde se tím zbytečným dohadům o úhradě krycího poplatku a chrání se jí obě strany. Podle mých zkušeností ji má dnes již většina majitelů krycích psů připravenou.

Do týdne od narození štěňátek je chovatel povinen nahlásit vrh příslušnému poradci chovu, se kterým se také domluví na termínu první kontroly vrhu. Při té poradce chovu zkontroluje zdravotní stav fenky i potomstva i podmínky, ve kterých jsou drženi.

 

Chovateli předá (nebo pošle) tzv. žádanku o tetovací značky. Je to formulář, do kterého vepíšete Vámi navržená jména štěňátek a zašlete ho na Plemennou knihu ČKS (do 2-3 týdnů od narození štěňátek). Ta Vám pošle formulář zpět spolu s konkrétními tetovacími čísly uvedenými u jednotlivých jmen. Poradce předá chovateli také Kontrolní tetovací pásek – na ten vyznačí veterinář při tetování čísla, kterými označí konkrétní štěňata. Tetování provádí veterinář mezi 6. a 7. týdnem věku štěňat. 

Druhá kontrola vrhu se provádí v sedmi týdnech věku – štěňata již musí být natetovaná.

Poradce chovu opět zkontroluje zdravotní stav štěňátek a prohlédne, zda se ve vrhu nevyskytují již teď patrné hrubé vady. Potom spolu s chovatelem vyřídí veškerou administrativu, aby mohly být doklady co nejdříve odeslány na Plemennou knihu.

Do týdne od narození štěňátek musíte také o této skutečnosti vyrozumět majitele krycího psa. Způsob a doba vyrovnání jsou většinou specifikovány ve smlouvě o krytí, takže proběhnou dle ní.

Průkazy původu štěňátek pošle Plemenná kniha cca za 2-3 měsíce na adresu chovatele, opět na dobírku. Ten je potom rozešle majitelům štěňat. Průkaz původu je součástí jedince a chovatel je povinen zaslat jej ihned po obdržení z Plemenné knihy majiteli zvířat. Nemá právo předání PP odkládat ani si klást žádné další podmínky!

Při prodeji štěněte doporučuji všem chovatelům sepsat s nabyvatelem štěňátka kupní smlouvu! Je to ochrana pro obě strany, pokud dojde k nějakým nesrovnalostem, předejde se tím zbytečným dohadům.

 



Související články:
Knírač malý pepř a sůl - pejsek na prodej (27.09.2013)
Oftalmologické vyšetření (20.03.2013)
Zpráva o chovu kníračů v Jč.pobočce KCHK za rok 2009 (14.01.2010)
Stručné podmínky chovnosti pro jednotlivé velikostní rázy kníračů (06.02.2009)
Majitel krycího psa (03.02.2009)
Vyšetření očí (03.02.2009)
Vyhodnocení RTG DKK (03.02.2009)
Zpráva o chovu kníračů v Jč.pobočce KCHK v roce 2008 (30.01.2009)
Poplatky za administrativní úkony (29.01.2009)

( -dh- | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

b?vu?ýčub?u